Haber

ABD, Gürcü yetkilileri yaptırımlarla tehdit etti

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinasyon Ofisi Başkanı Jim O’Brien, Tiflis’te düzenlediği basın toplantısında Gürcistan parlamentosu tarafından kabul edilen ‘Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı’ yasa tasarısının değişmemesi ve Gürcistan yönetiminin AB ve diğer ortaklara yönelik saldırgan tutumunun devam etmesi halinde, ABD’nin Gürcü yetkililere karşı yaptırımlar getirebileceğini ifade etti.

O’Brien, “Artık ortak yerine düşman olarak görülüyorsak, tüm mali yardımlar yeniden değerlendirilecektir. Yasa şu anki haliyle kalırsa ve AB standartlarına uygun hale getirilmezse, demokrasinin baltalandığını ve barışçıl göstericilere karşı şiddet uygulandığını görürsek, doğal olarak ABD tarafından da bazı kısıtlamalar gelecektir. Bu kısıtlamalar öncelikle mali tarafı etkileyecektir” dedi.

O’Brien, Gürcü yetkililerin AB ve diğer ortaklara karşı saldırgan tutumunu sürdürmesi halinde, ekonomik yaptırımların yanı sıra insanların seyahatlerine kısıtlamalar getirileceğini de sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel ise, mevcut yaklaşımı ABD değerleriyle başdaşmadığı içinTiflis’in ‘Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı’ yasası bağlamında seçtiği çizgiden vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu